איך לטפל בקרדית האבק בצורה טבעית

December 22 2022doritr

קרדית האבק היא אחד היצורים היותר עקשניים שמתחבא אצלנו בבית ולמרבה הצער הקרדית אוהבת להשתקע באזורים חמים ולחים כמו חדרי השינה שלנו ובתוך הריפוד של פינות הישיבה או וילונות. אצל מי שאלרגי להפרשות של קרדית האבק, היא עשויה לחולל תסמינים לא נעימים כמו למשל גירודים בגוף, נזלת, צריבה בעיניים, צריבה בתוך מערכת הנשימה (האף, הגרון) ותחושה של לחץ ועקצוצים בפנים. מי שחולה באסטמה עשוי לסבול מהחרפה שלה ובמקרים מסוימים להיקלע למצבים מסכני חיים.

לכן מי שהאלרגיה מפריעה לו מאוד או מי שנמצא בקבוצת הסיכון צריך להיבדק אצל מומחה לאלרגיה (אלרגולוג) אשר יתווה לו טיפול מתאים. הטיפולים בדרך כלל ניתנים בתכשירים שונים או זריקות.

מלבד קו ההגנה הזה, ישנן לא מעט דרכים טבעיות להפחתת המגע עם הקרדית וצמצום האוכלוסייה שלה בתוך הבית שכדאי לאמץ.

טיפול בחדר השינה

הדרך הכי טובה להילחם בקרדית האבק היא לעשות שימוש במצעים מכותנה ארוגה באופן צפוף. אלו יכולים להיות כלי המיטה עצמם, אך ניתן לרכוש גם מגני מזרן מיוחדים. הקרדית יכולה לחדור בקלות מצעים מחומרים אחרים, אפילו אם הם סינטטיים (אף על פי שהאחרונים עדיפים בכל מקרה מהראשונים במידה והם לא מעוררים אלרגיה אחרת).

גם אם אתם עושים שימוש במצעים רגילים, זכרו תמיד לכבס אותם בטמפרטורה גבוהה ככל הניתן (על פי ההוראות). אם לא ניתן לכבס אותם בצורה זו או שהחדר לח במיוחד, אפשר להוציא אותם לשמש למספר שעות ולהחזיר אל תוך הבית (כדי שלא ידהו) על מנת להוציא מהם את הלחות.

דבר נוסף – ארגזי מצעים הם אולי נוחים, אבל ממש לא אופטימליים עבור מי שסובל מאלרגיה. הוציאו אותם והכניסו את המצעים שאתם לא משתמשים בהם לשקיות אטומות בתוך הארון.

שאיבת אבק

מן הסתם לא ניתן להילחם בקרדית האבק מבלי לשאוב אבק מהמשטחים השונים בבית באופן קבוע. היום קיימים שואבים עם פילטר מיוחד בשם H.E.F.A. הפילטר דואג לכך שהחלקיקים הכוללים את החומרים מעוררי האלרגיה לא יפלטו שוב לסביבה.

מקומות שלא ניתן לשאוב בקלות כמו מדפים גבוהים יש לנקות עם מטלית לחה.

צעצועים ובובות ממולאים

רצוי לצמצם את מספר הצעצועים המכילים מילוי ועשויים מבד או חומרים אחרים דמויי פרווה. אם חייבים להשאיר צעצוע אחד או שניים, אפשר לכבס אותם בטמפרטורה גבוהה או פשוט לשים במקפיא במשך לילה אחד (קרדית האבק לא אוהבת קור קיצוני).

מיזוג אוויר

ניקוי הפילטרים במזגן הוא דבר שחשוב בכל מקרה לעשות מדי תקופה ועל אחת כמה וכמה אם אתם סובלים מאלרגיה לקרדית האבק. אבל יש עוד טריק אחד קטן שכדאי לאמץ: ברוב המזגנים כיום קיים מצב ייבוש שמוריד את הלחות בחדר וניתן להשתמש בו על מנת להפוך את הסביבה לקצת פחות נוחה עבור הקרדית.

Share: